Местни избори 2015
МЕСТНИ ИЗБОРИ И НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ 2015 г.
- Справка за номера на избирателната секция и място на гласуване за избори за общински съветници и кметове и национален референдум на 25.10.2015 г. за всички български граждани. http://www.grao.bg/
- Справка за номера на изборната секция и място на гласуване но административен адрес.
- Информационно-разяснителна кампания за местни избори и национален референдум на 25.10.2015 г. https://www.cik.bg/bg/36
Информационен лист
НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ
за възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите
На 25 октомври 2015 г. ще се проведе национален референдум за възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите. Гражданите на Република България ще гласуват с „ДА“ или с „НЕ“ в отговор на следния
ВЪПРОС:
Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
МОТИВИ:
Референдумът е форма на пряка демокрация, чрез която българският народ като суверен трябва да се произнесе по такъв важен въпрос, какъвто е възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите.
Електронното дистанционно гласуване ще допълни традиционния метод на гласуване. Много повече български граждани, живеещи зад граница, както и много граждани в страната ще могат по-лесно да упражнят конституционното си право да участват в избори и референдуми и да бъдат политически представени. Ще се осигури достъп до механизмите и начините за гласуване по електронен път, включително за избирателите със специфични физически потребности.
Дистанционното гласуване по електронен път ще позволи обобщаването на резултатите и изпращането им в електронен вид веднага след приключване на гласуването. При този вид гласуване броят на недействителните бюлетини значително ще се намали.
Дистанционното електронно гласуване се осъществява само по волята на отделния гласоподавател и не се контролира физически от представители на държавните органи. Няма необходимост от това да се отиде до предварително определена секционна избирателна комисия – гласуването може да стане от персонален компютър или телефон.
Важно е да се осигури възможност на гражданите да направят своя информиран избор, да бъдат улеснени, гласувайки на референдума, като по този начин ще се докаже, че обществото има основна роля в изграждането на демократична България.
Всеки гражданин има право да получи информация за различните позиции по въпроса на референдума. Областните управители, кметовете и техните администрации трябва активно да съдействат за получаването и разпространяването на информация, свързана с произвеждането на референдума, така че тя да достигне до всеки гражданин, било чрез информационни табла или чрез интернет страниците на съответните администрации.
Предложеният референдум съответства на изискванията на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и на Конституцията на Република България.
НАЧИН НА ГЛАСУВАНЕ ПО ВЪПРОСА НА РЕФЕРЕНДУМА:
Какво означава гласуване с „ДА“:
Вотът с „ДА“ означава, че гласуващият подкрепя възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите.
Какво означава гласуване с „НЕ“:
Вотът с „НЕ“ означава, че гласуващият не подкрепя възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите.
ВРЕМЕ, МЯСТО И РЕД ЗА ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА РЕФЕРЕНДУМА:
- В изпълнение на чл. 14 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление Президентът на Република България определи дата за произвеждане на референдума: 25 октомври 2015 г. (неделя). Референдумът ще се проведе заедно с изборите за общински съветници и кметове.
- Денят за гласуване в страната започва в 6,00 ч. и приключва в 19,00 ч.
- Денят за гласуване на националния референдум извън страната започва в 6,00 ч. местно време и приключва в 19,00 ч. местно време.
- Когато в 19,00 ч. пред помещението за гласуване има негласували гласоподаватели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност.
- Негласувалите гласоподаватели предават документите си за самоличност на комисията. Тези гласоподаватели се допускат до гласуване след 19,00 ч., но не по-късно от 20,00 ч. местно време.
- Гласуването на територията на страната се провежда в избирателните секции, в които ще се гласува за общински съветници и кметове.
- Гласуването извън страната се провежда в секции, образувани в изпълнение на Изборния кодекс от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България при спазване на законодателството на съответната държава.
- Право да гласуват на национален референдум имат гражданите на Република България с избирателни права, които имат постоянен адрес на територията на страната към деня на насрочване на референдума – 10 август 2015 г.
- Гласуването се провежда по актуализирани списъци от изборите за народни представители през 2014 г.
- При произвеждането на националния референдум на гласоподавател, който е включен в избирателните списъци за национален референдум и за общински съветници и кметове в различни населени места и не може с искане за гласуване по настоящ адрес да гласува на референдума и изборите в едно и също населено място, може да поиска да му бъде издадено Удостоверение за гласуване на определено място. Удостоверенията се издават от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или от кметския наместник по постоянния адрес на гласоподавателя, където е включен в избирателния списък за гласуване на националния референдум, не по-късно от 14 дни преди деня на референдума. В удостоверението се посочва населеното място, за което то се издава.
- Гласуването се извършва с отделни бели бюлетини. Бюлетината съдържа въпроса за провеждане на референдума „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?“ и двата възможни отговора – "Да" и "Не", изписани с еднакъв, едър шрифт.
- Всеки гласоподавател гласува, като върху бюлетината отбелязва със знак "Х" или "V" избрания от него отговор "Да" или "Не", поставя бюлетината в плик, пуска плика в избирателната урна и полага подпис в списъка.
Информация
НОВИНИ
СЪОБЩЕНИЕ от 07.07.2015г. на ЦИК
Избирателите ще гласуват за общински съветници и кметове с отделни бюлетини за всеки вид избор – за общински съветници, за кмет на община, за кмет на кметство и за кмет на район (в градовете София, Пловдив и Варна). При гласуването за общински съветници, избирателят първо отбелязва своя вот в квадратчето (за избраната партия или коалиция), след което може, ако желае да постави в кръгчето с номера, с който е регистриран избрания от него кандидат от съответната листа, знак „Х” или „V”, който показва неговото предпочитание (преференция) за съответния кандидат. Това разясниха членовете на ЦИК Румяна Сидерова, Румен Цачев и Емануил Христов при посещението си в Силистра, Разград и Търговище на 6 и 7 юли пред граждани и журналисти. С представители на администрацията бяха обсъдени въпроси, свързани с избирателни списъци, с достъп на гражданите до интернет страниците на общините за подаване на електронни заявления и др.
СЪОБЩЕНИЕ от 07.07.2015 г. на ЦИК
На местните избори през есента ученици и студенти няма да могат да гласуват със студентска книжка, а само по постоянния си адрес и по общия ред за всички избиратели. За да упражнят правото си на глас в населеното място, в което имат право да гласуват, се освобождават от учебни занятия един ден преди, по време на изборния ден и един ден след него, разясниха членовете на ЦИК Росица Матева, Мария Бойкинова и Ивайло Ивков в град Бургас на 6 юли. На срещата с местната администрация, граждани и медии бяха обсъдени въпроси, свързани с организационно-техническата подготовка за изборите и упражняване правото на глас.
СЪОБЩЕНИЕ от 07.07.2015 г. на ЦИК
На предстоящите местни избори няма да се издават удостоверения за гласуване на друго място – избирателите гласуват само по постоянен адрес. Те могат да гласуват по настоящ адрес, ако са подали заявление за това не по-късно от 14 дни преди изборния ден, разясниха членовете на ЦИК Мария Мусорлиева, Йорданка Ганчева и Георги Баханов в град Русе на 6 юли пред представители на областна и общинска администрация, граждани и журналисти. На срещата, която е част от разяснителната кампания на ЦИК бяха обсъдени въпроси, свързани с организационно-техническата подготовка за изборите.